19.Türksoy Ressamlar Buluşması

19.Türksoy Ressamlar Buluşması

Bilgi

Kurulduğu günden buyana Türk halkları arasında kültürel ve sanatsal alanda işbirliğini geliştirmek için çok sayıda ulusal ve uluslararası projeye imza atan Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), geleneksel olarak düzenlediği “Ressamlar Buluşması” etkinliğini, bu yıl Medeniyetlerin doğduğu Avrasya‘yı bir uçtan öteki uca kat edip Avrupa’nın batısı ile Asya ‘nın doğusunu birleştiren önemli geçiş yollarının kesiştiği kayısının başkenti Malatya’da 10-21 Ekim tarihleri arasında gerçekleştiriyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA)’ nın katkılarıyla Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarının 25. yılına ithafen düzenlenecek olan 19. TÜRKSOY Ressamlar Buluşmasına, bu yıl 19 farklı ülke ve bölgeden 21 tanınmış sanatçı katılıyor. 19. TÜRKSOY Ressamlar Buluşması vasıtasıyla bir çoğunun ilk kez ziyaret ettiği Malatya’da, 12 gün süresince eserlerini oluşturacak olan sanatçılar TÜRKSOY Resim Ödülü’nün sahibi olabilmek için birbirleriyle yarışacak.
Malatya’nın uluslararası arenada tanıtılmasına vesile olacak bu buluşma süresince Malatya’nın önemli tarihi mekanları gezilip sanatçılara tanıtılacak. Bu vesileyle sanatçılar gördükleri birbirinden güzel manzaralarla tuvallerine hayat verecekleri buluşma süresince Malatya’yı daha yakından tanıma şansı yakalayacaklardır.

1997 yılından bu yana, TÜRKSOY’ un aralıksız sürdürdüğü faaliyetlerden biri olarak, Türk Dünyasının tanınmış sanatçılarını bir araya getiren, sanatın yanı sıra kültürel paylaşıma imkan sunan Ressamlar Buluşması etkinliği, bugüne kadar 300’ü aşkın ressamı pek çok farklı şehir ve ülkede bir araya getirdi. Buluşmalarda ortaya çıkan 1200 aşkın eser ise, geçen yirmi yıl içerisinde New York’dan, Tahran’a, Floransa’dan Rabat’a kadar binlerce kilometre yol kat ederek, 27 farklı ülke ve 100’e yakın şehride sanat severler ile buluşarak, Türk halklarının kültürel zenginliklerinin tanıtılmasına katkı sağladı.

Leave a Comment