Erhan Yılmaz – Konser

Erhan Yılmaz – Konser

Bilgi

Erhan YILMAZ, 12.Şubat 1953 yılında Malatya’nın Arguvan İlçesi’ne bağlı KARAHÖYÜK KÖYÜ’ NDE doğdu. İlk Okulu Arguvan’da, ortaokulu Van’da, liseyi Malatya Turan Emeksiz Lisesi’nde okuyarak 1970 yılında mezun oldu. Yüksek öğrenimini ise Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’nden mezun olarak tamamladı (Yıl 1980). Dört kardeşten en küçüğü olan Erhan’ YILMAZ IN ağabeyleri merhum Ali YILMAZ ve Sadık YILMAZ’DA birer saz şairi, derlemeci ve derlemelerini kuşaktan kuşağa aktaran Arguvan’ın birer kültür elçisidirler.
Bağlama çalmasını 9 yaşlarındayken bir gece rüyasında öğrenen ve daha sonra da hem ağabeylerinin katkısı hem de ilk, orta, lise, Malatya Halk Eğitim Merkezi veAnkara Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’nden aldığı eğitimlerle geliştiren Erhan YILMAZ, 1967 yılından başlayarak önce Malatya’da Sami Kasap veSelahattin Alpay’a, daha sonra da Ankara’da BEDİA AKARTÜRK, YILDIZ AYHAN gibi bir çok ünlü sanatçıya baş bağlama sanatçısı olarak eşlik etti.1972 YılındaArif Sağ Saz Grubu ile birlikte BEDİA AKARTÜRK’ÜN Hülya PLAK’DA çıkardığı birçok 45’liğe bağlama çaldı. Askerlik görevini İzmir Bornova Orduevi’nde ve Barış MANÇO’DAN bir dönem sonra müzisyen olarak yaptı. Gazi Eğitim Enstitüsü’nden mezun olunca Edirne’ye müzik öğretmeni olarak kura çektiyse de, yerleşik düzeni nedeniyle bu göreve başlamadan öğretmenlikten ayrıldı
10 Yıl süreyle Et ve Balık Kurumu’nun Ankara ve Sivas Et Kombinası Müdürlüklerinde sırasıyla memur, şef yardımcısı, ticaret şefi ve yönetim komitesi üyeliği gibi görevlerde bulundu.
Bu kamu kuruluşunun özelleştirilmek üzere tasfiye edilmeye başlanması üzerine istifa ederek Ankara’da Milli Prodüktivite Merkezi’ne geçti. Bu kurumda 25 yıllık hizmetinin İlk üç yılını memur olarak daha sonraki yıllarını da Mali Hizmetler Bölüm Şefi olarak görev yaptıktan sonra 16.Temmuz.2012 tarihi itibariyle emekliye ayrıldı.
Erhan YILMAZ, bir yandan kamu görevini sürdürürken diğer yandan da beste, güfte, derleme ve kaset çalışmaları yapmaya başladı. Çok sayıda şiirler yazdı ve derlemeler yaptı. Bağlama Çalma Teknikleri” üzerine yazdığı makaleleri ve şiirlerinden bir çoğu, uzun yıllar görev yaptığı MPM’nin resmi yayın organı olan ANAHTAR Dergisinde yer aldı. Diğer bazı şiirleri de birçok gazete, dergi, Ozanlar Vakfı Antolojisi ve Kültür Bakanlığı Antolojilerinde, Arguvanlı Ozanlar Kitabı ve Malatyalı Şairler Antolojisinde yayınlandı.
Kendi yöresi olan Arguvan’ın ezgilerinden oluşan ve birçoğu kendisine ait eserlerle ve derlemeleriyle tam yedi adet resmi albüm çıkardı.
Albümlerinden birini Dr Hasan BASRİ KILIÇ (Ozan BASİRİ) ile birlikte EYMİR KÖYÜ Kültür Evi yararına yaptı. Yöresi olan Arguvan Havaları’nın otantik biçimiyle ve duygulu yorumuyla su yüzüne çıkmasında çok fazla etkili oldu. Pek medyatik olmak istemeyen Erhan YILMAZ’A albüm yapımcıları << O tam bir gizli yetenektir >> dediler.
Yurt içinde ve yurt dışında ( Yıl 1972 Almanya ve Hollanda’ da) BEDİA AKARTÜRK ile birlikte, daha sonra da 2005 yılında daErdal Erzincan, Tolga Sağ ve Pınar Sağ ile birlikte yine Almanya’da birçok kez konserler verdi.
Şiirlerini; “ YILMADAN YORULMADAN ” ve “ BIKMADAN USANMADAN ARGUVAN” adlı iki şiir kitabında toplayıp yayınladı. Üçüncü şiir kitabı BİTMEDEN TÜKENMEDEN ARGUVAN’IN hazırlıklarını ise hala sürdürmektedir. Radyo, TV, Yemekli Geceler ve konser programlarında rahat olamadığı için duygulu okuyamamaktan şikayetçi olan Erhan YILMAZ ısrarlı davetlere rağmen mümkün mertebe bu tür programlara pek fazla katılmayı tercih etmedi. O nedenle de medyada pek fazla öne çıkmadı. O daha ziyade rahmetli Aşık MAHSUNİ, Aşık HÜDAİ, Osman Dağlı, Kul Hasan, Musa EROĞLU, Ali EKBER ÇİÇEK, Turan Engin, Ozan Yener, Özlemi, Ozan MORSULTAN, Muharrem Arı, Muharrem YAZICOĞLU, Ozan BASİRİ ve kendi ağabeylerinin de aralarında olduğu muhabbet ortamlarında bulunmayı tercih etti ve onlardan feyiz de aldı. Yine de başta özellikle TRT Radyo ve Televizyonları olmak üzere kıramadığı diğer birçok yerel ve ulusal radyo ve televizyonlarda çok sayıda programlar yapmayı da ihmal etmedi.
Derlemeleri ve eserleri bazı sanatçılarca albümlere okundu ve TRT repertuarlarına alındı. Bunlar arasında, sözleri NESİMİ’YE, müziği de kendisine ait olan “ YAR GÜZEL YAR ” adlı derlemesi, TRT Şefi Zafer GÜNDOĞDU tarafından Albüme okundu. Söz ve müziği kendisine ait olan ve en ünlü eserlerinden olan ÜLGER DOĞMASIN ve SENİN YÜZÜNDEN ile sözleri Ozan BASİRİ’YE müziği de kendisine ait olan SEN GELMEZSEN ARGUVANA GİDEMEM, TABİPTEN DERMAN OLUR MU? adlı türküleri de başta Sanatçı CEYLAN ve Gamze ÖZÇELİK olmak üzere çok sayıda sanatçılar tarafından albümlere okundu
Yaylı, üflemeli, vurmalı ve mızraplı birçok sazı notalı olarak icra edebilen Erhan YILMAZ evli; biri kız diğeri erkek iki çocuk babasıdır. Fırsat buldukça müzik çalışmalarına devam eden ve MESAM, MÜYOR BİR ve de ANADOLU HALK OZANLARI DERNEĞİ üyesi olan Erhan YILMAZ, albüm çalışmalarını sürdürmektedir. Bazı albümlerde müzik danışmanlığı ve yönetmenlik de yapan ve de Ankara’da ikamet eden Erhan YILMAZ, Almanca biliyor.

Leave a Comment