Safiye – Tiyatro

Safiye – Tiyatro

Bilgi

1997 yılında “Bin yıl sürecek” iddiasıyla başlayan 28 Şubat süreci, aradan on yıl bile geçmeden hükmünü yitirirken ardında yüz binlerce mağdur, gelecekleri ellerinden alınmış, on binlerce gözü yaşlı genç kız bırakan keyfi uygulamaları yaşatmıştı. Ve çok geç dönülen yanlışlar… Gözü yaşlı mağdurlardan biri Safiye. Tek suçu, yaşadığı toplumun, kültürün ve elinde büyüdüğü annenin onu köleleştirme isteği karşısında dik durmak olan, annesiyle yaşayamadığı şeylerin kavgasını hayalleriyle veren tertemiz bir genç kız.

28 Şubat post modern darbesi, üzerinden henüz 18 yıl geçmişken bir kez daha sorgulanacak. Ardında on binlerce mağdur bırakan, ekonomiye milyarlarca liralık zarar veren süreçte Türkiye, siyasi, idari, hukuki ve toplumsal alanlarda yaşanan yıkımı unutmadı, unutmayacak. Safiye ile tekrar o döneme ışık tutan tiyatro, mimarlarının, “demokrasiye balans ayarı” olarak niteledikleri karanlık döneme ışık tutmayı amaçlanacak. Ücretsiz sahnelenecek oyuna tüm vatandaşların davetli olduğu belirtildi.

“Bir 28 Şubat Dramı-Safiye”

25 Şubat 2015 saat 19.00’da Kongre ve Kültür Merkezi’nde sahnelenecek olan 2 perdelik oyunu Murat Özdil yönetecek. Özdil’in aynı zamanda yazarı olduğu oyunda 28 Şubat post modern darbesinin arka planında yaşanmış olaylar anlatılacak.

Leave a Comment